Sønderjylland - Stutteri Skærgården:
Klasse 1. 3 års hopper - Kleines Deutsches Reitpferd:
Fløj: Kat. nr. 1. Winehouse Lund e. Wolkenstein II u. Lunds Déjà Vu - fremstillet af Charlotte & Søren Christiansen
- Udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt
Klasse 2. 4 års og ældre hopper - Connemara:
Fløj: Kat. nr. 12. Skærgårdens Secret Love e. Marvel Van Graaf Janshof u. Barholts Evita - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske
Reservefløj: Kat. nr. 9. Enghøjs Red Scarlet e. Cosheen Finnegan u. Enghøjs Lovely Lauren - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske
2. Reservefløj: Kat. nr. 3. Cleggan Cherry e. Kippure Columbus u. Black Cherry - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske
- Kat 3 Udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt
- Kat 6 fik tildelt Bezirksprämie
Alle 8 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I
Klasse 3. Hoppeføl - Connemara:
Fløj: Kat. nr. 11. Skærgårdens Easy To Love e.Tullanna Cormack u. Skærgårdens Dream of Love - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske
- Alle 3 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie
Klasse 4. Hingsteføl - Connemara
Fløj: Kat. nr. 11. Skærgårdens Wild To Night e.Tullanna Cormack u. Skærgårdens Do It for Love - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske
Reservefløj: Kat. nr. 11. Skærgårdens Meet Me To Night e. Wirtsmühle Delsney´s u. Skærgårdens Magic Love - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske
- 3 ud af4 hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie
Klasse 5. 4 års og ældre hopper - Reitpony & Kleines Deutsches Reitpferd:
Fløj-Reitpony: Kat. nr. 16. Fagan`s Goldie Collina e. FS Calimero u. Goldie Kasmira - fremstillet af Bente Fagan
- Fik tildelt Bezirksprämie
Begge fremstillede Reitpony hopper opnåede kåring i Stb. I
Fløj-Kleines Deutsches Reitpferd:
Kat. nr. 18. Bryggergårdens Ginger Ale e. De L´Or u. Bryggergårdens Burberry - fremstillet af Stutteri Bryggergården v./Camilla og Jakob Holm-Nielsen
Klasse 6. Hoppeføl - Reitpony:
Fløj: Kat. nr. 19. Rose´Chevlier e. Bomgaardens De´loyd u. Wenuz af Kongshøj - fremstillet af Gina Jaqueline Nielsen
- Fik tildelt Fohlenprämie.
Klasse 7. Hingsteføl - Pinto
Fløj: Kat. nr. 20. Hindbærhavens. Mi´Canthus e. Movie Star Hoejgaard u. Choco Skilpade - fremstillet af Mette Pedersen
Midt- og Nordjylland - Stutteri Følle Strandgaard:
Klasse 8. 2 års hopper - Reitpony:
Fløj: Kat. nr. 22. Stillebaekkens Gaby e. Kastanienhof Donnertrommler u. Stillebaekkens Gaya - fremstilet af Stutteri Stillebaekken v/ Peder Kjær
- Begge hopper fik tildelt Prämierung der 2 jährigen Stuten
Klasse 9. 3 års hopper - Reitpony:
Fløj: Kat. nr. 23. Strandgaards Noora e. Dr. Doolittle u. Strandgaards Norma Jean - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup
- Fik tildelt Bezirksprämie
Hoppen opnåede kåring i Stb. I
Klasse 10. 4 års og ældre hopper - Reitpony & Pinto:
Fløj - Reitpony: Kat. nr. 24. Kanaja e. Monarch S u. Khadidsja - fremstilet af Stutteri Stillebaekken v/ Peder Kjær
- Fik tildelt Bezirksprämie
Fløj - Pinto: Kat. nr. 27. Ødegårdens Kasandra e. Don Richo Eliselund u. Kashida Højgård - fremstilet af Poul Thomas Rasmussen
- Fik tildelt Bezirksprämie
- Kat 26 fik tildelt Bezirksprämie
Alle 4 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I
Klasse 11. Hoppeføl - Reitpony:
Fløj: Kat. nr. 29. Fredens Next In Fashion e. FS Numero Uno u. Fyrstinde Feodora - fremstillet af Stutteri Freden
- Fik tildelt Fohlenprämie.
Klasse 12. Hingsteføl - Reitpony:
Fløj: Kat nr. 31. Strandgaards Delaney e. FS Don Juan de Luxe u. She’s Madonna - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup
- Begge hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie.