Resultater fra
efterårskåring 2022

Fyn - Hovgaard Ridecenter:


Klasse 1. Hopper til kåring - Reitpony 

Fløj: Kat. nr. 3. Røgild´s Gabienne e. FS Don´t Worry u. Cayenne  - fremstillet af Tanja Hass Johansen








Klasse 2. Hoppeføl - Reitpony & Pinto & New Forest

Fløj - Reitpony: Kat. nr. 6. Golden Miley Melody e. D-Gold AT NRW u. Golden Princes - fremstillet af Dorthe Rohmann

- 3 ud af 5 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie

Fløj - Pinto: Kat. nr. 12. Nighttimes Ariel e. Fidano u. Nituche Hoejgaard – fremstillet af Natasja Mundeling

- Fik tildelt Fohlenprämie

Fløj - New Forest: Kat. nr. 13 Tyl´s First Lady e. Opbroeks Wicklow u. Blåbærhegnets Tyl – fremstillet af Connie Linnebjerg

- Fik tildelt Fohlenprämie








Klasse 3. Hingsteføl - Reitpony

Fløj: Kat. nr. 14. Deep Red Melody e. D-Gold AT NRW u. Grateda Hoejgaard - fremstillet af Dorthe Rohmann

- 2 ud af 3 hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie











Midt- og Nordjylland - Stutteri Følle Strandgaard:


Klasse 5. Hopper til kåring - Pinto

Fløj: Kat. nr. 18. Pauline e. Rondo u. Pandora - fremstillet af Tanja Mentowski

Begge fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I







Klasse 6. Hoppeføl - Reitpony & Pinto

Fløj - Reitpony: Kat. nr. 21. Strandgaards She´s a Lady e. FS Mr. Right u. She´s Madonna - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup

- 3 ud af 5 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie


Fløj - Pinto: Kat. nr. 24 DC Secret Affair e. SH Secret Legacy e. Venezia Affair - fremstillet af Tanja Mentowski

- Fik tildelt Fohlenprämie









Klasse 7. Hingsteføl - Reitpony & Pinto

Fløj - Reitpony: Kat. nr. 26. Kavsgaards Dream of Diamond e. Diamond Touch NRW u. Kavsgaards Queen Edvina – fremstillet af Dorte Svejstrup

- Fik tildelt Fohlenprämie


Fløj - Pinto: Kat. nr. 27 DC Great Graveur e. SH Secret Legacy e. Pauline - fremstillet af Tanja Mentowski









Klasse 8. Hingste til forbesigtigelse

Kat. 28. Dulce de Leche Charm e. Diamond Touch NRW u. Røgild´s Dia Charm - fremstillet af Charlotte Berner

-Dommerne var meget begejstret for denne hingst og anbefalede at stille den til kåring i 2023









Vores faste fotograf Anja Mogensen var og tage billeder, som kan ses og købes  på www.anjamogensen.dk



En stor tak til vores
Sponsorer:

Kat. 3. Røgild´s Gabienne - Foto: Anja Mogensen
Kat. 6. Golden Miley Melody - Foto: Anja Mogensen
Kat. 12. Nighttimes Ariel - Foto: Anja Mogensen
Kat. 13. Tyl´s First Lady - Foto: Anja Mogensen
Kat. 14. Deep Red Melody - Foto: Anja Mogensen
Kat. 18. Pauline - Foto: Anja Mogensen
Kat. 21. Strandgaard´s She´s a Lady - Foto: Anja Mogensen
Kat. 24. DC Secret Affair - Foto: Anja Mogensen
Kat. 26. Kavsgaards Dream of Diamond - Foto: Anja Mogensen
Kat. 27. DC Great Graveur - Foto: Anja Mogensen
Kat. 28. Dulce de Leche Charm - Foto: Anja Mogensen

Resultater fra
augustkåring 2022

Sønderjylland - Stutteri Højgård:



Klasse 1: 2 års Hopper - Reitpony

Fløj: Kat. 1. CF Sleipners Naja e. CF Quarks Sleipner u. Sally (Palle) - fremstilet af Anna Grønbech Sørensen

- Hoppen fik tildelt Prämierung der 2 jährigen Stuten

 










Klasse 2: Hopper til Kåring – Reitpony & American Curly

Fløj-Reitpony: Kat. 3. DivaDonna e. Donatelli u. Deladiva - fremstilet af Ef og Morten Andersen Krogh

-4 ud af 6 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I

 

Fløj-Curly: Kat. 9. Sally (Palle) e. Hercules fra Ostevang u. Sokka Fra Egemose - fremstilet af Anna Grønbech Sørensen

-Hoppen opnåede kåring i Stb. I

 











Klasse 3: Hoppeføl – Reitpony, Pinto, New Forrest & Fjord

Fløj-Reitpony: Kat. 12. Dia Hoejgaard e. Neverland WE u. Daina - fremstilet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

- Alle 3 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie

 

Fløj-Pinto: Kat. 13. Pepper e. GP Montedo Højgaard u. She´s MY Dream Højgaard - fremstilet af Connie Elken Lindsgaard

 

Fløj-New Forest: Kat. 14. XX e. Koetsiershoeve Cream on Top u. Lisa – fremstillet af Angelika Ewert-Schulze

- Fik tildelt Fohlenprämie.

 

Fløj-Fjord: Kat 15. Moonlight´s Mathilda e. Bram u. Moonlight´s Melodie – fremstillet af Angelika Ewert-Schulze

- Fik tildelt Fohlenprämie.














Klasse 4: Hingsteføl – Reitpony, Pinto & American Curly

Fløj-Reitpony: Kat. 21. New Champ Hoejgaard e. Neverland WE u. Maleika – fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

- 6 ud af 7 hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie 


Fløj-Pinto: Kat. 27. Godwin Hoejgaard e. Golfino u. She de Luxe – fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

- 1 ud af 3 hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie

 

Fløj-Curly: Kat. 28. CF Sleipners Vali e. CF Quarks Sleipner u. Sally (Palle) - fremstilet af Anna Grønbech Sørensen

- 1 ud af 2 hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie













En stor tak til vores
Sponsorer:

Kat. 1. CF Sleipners Naja - Foto: Anja Mogensen
Kat. 3. DivaDonna - Foto: Anja Mogensen
Kat. 9. Sally (Palle) - Foto: Anja Mogensen
Kat. 12. Dia Hoejgaard - Foto: Anja Mogensen
Kat. 13. Pepper - Foto: Anja Mogensen
Kat. 14. XX - Foto: Anja Mogensen
Kat. 15. Moonlight´s Mathilda - Foto: Anja Mogensen
Kat. 21. New Champ Hoejgaard - Foto: Anja Mogensen
Kat. 27. Godwin Hoejgaard - Foto: Anja Mogensen
Kat. 28. CF Sleipners Vali - Foto: Anja Mogensen

Resultater fra
sommerkåring 2022

Midt- og Nordjylland - Stutteri Følle Strandgaard:


Klasse 1. 3-5 års - Reitpony & American Curly Horse 
Fløj – Reitpony: Kat. nr. 1. Tårups Arya Stark e. Suna´s Golden Chevrolet u. Ginsternshof´s Rosabella  - fremstillet af Michael Bech Nielsen

- Alle 3 hopper blev udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt (Kat. nr. 1-2-3)
Alle 3 hopper opnåede kåring i Stb. I










Fløj - American Curly Horse: Kat. nr. 4. CCH Michigans Ashley Dane e Michigan Dream u. Alaska Dream - fremstillet af Lonnie Christiansen

- Hoppen blev udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt
Hoppen opnåede kåring i Stb. I

 








Klasse 2. 6 års og ældre - Reitpony  

Fløj: Kat. nr. 5. Catwalk E e. FS Champion de Luxe u. Regina - fremstillet af Stutteri Freden

Hoppen opnåede kåring i Stb. I

 







Klasse 3. Hoppeføl - Reitpony

Fløj: Kat. nr. 9. Strandgaards Sweet Melody e. Strandgaards Mewtation u. Sweet Noble - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup

- 4 ud af 4 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie

 







Klasse 4. Hingsteføl - Reitpony

Fløj: Kat. nr. 11. Fredens Catman e. Der Harlekin B u. Catwalk E - fremstillet af Stutteri Freden











Sønderjylland - Stald Præst:                     


Klasse 5. 3-5 års - Reitpony & Pinto

Fløj - Reitpony: Kat. nr. 14. My Beauty e. FS Numero Uno u. Maleika - fremstillet af Dorthe Rohmann

- Alle 4 hopper fik tildelt Bezirksprämie
Alle 4 hopper opnåede kåring i Stb. I














Fløj - Pinto: Kat. nr. 16. Leyenda Hoejgaard e. GP Montedo Hoejgaard u.  Luna Hoejgaard - fremstillet af Anja Hannemann

- Fik tildelt Bezirksprämie

Begge fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I








Klasse 6. 6 års og ældre - Reitpony & New Forest

Fløj: Kat. nr. 21. Tofts Caliva e. Pedro u. Søndermarkens Liv - fremstillet af Marlene Funder Andersen

Alle 3 hopper opnåede kåring i Stb. I

 






Klasse 7. Hoppeføl - Reitpony 

Fløj: Kat. nr. 22. EM Malou e. FS Mr. Right u. Lovely Lue Hoejgaard - fremstillet af Annie & Michael Jørgensen

- 2 ud af 4 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie







Klasse 8. Hingsteføl - Reitpony

Fløj: Kat. nr. 28. Præst´s Lango e. Meedenblik Linfield u. Carletti - fremstillet af Stald Præst v/Mette og Michael Præst Friis

 - 3 ud af 4 hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie










Vores faste fotograf Anja Mogensen var og tage billeder, som kan ses og købes  på www.anjamogensen.dk




En stor tak til vores
Sponsorer:

Kat. 1. Tårups Arya Stark - Foto: Anja Mogensen
Kat. 2. Lunds Duffy - Foto: Anja Mogensen
Kat. 3 Daphne Charm - Foto: Anja Mogensen
Kat. 4. CCH Michigans Ashley Dane - Foto: Anja Mogensen
Kat. 5. Catwalk E - Foto: Anja Mogensen
Kat. 9. Strandgaards Sweet Melody  - Foto: Anja Mogensen
Kat. 11. Fredens Catman - Foto: Anja Mogensen
Kat. 14. My Beauty - Foto: Anja Mogensen
Kat. 12. Corona Hoejgaard - Foto: Anja Mogensen
Kat. 13. Gracieux Hoejgaard - Foto: Anja Mogensen
Kat. 15. Vojumgaaards Fiona - Foto: Anja Mogensen
Kat. 16. Leyenda Hoejgaard - Foto: Anja Mogensen
Kat. 21. Tofts Caliva - Foto: Anja Mogensen
Kat. 22. EM Malou - Foto: Anja Mogensen
Kat. 28. Præst´s Lango - Foto: Anja Mogensen