PFERDESTAMMBUCH DANMARK
EN FORENING UNDER
PFERDESTAMMBUCH SCHLESWIG-HOLSTEIN/HAMBURG

Resultater fra
efterårskåring 2020

Midt- og Nordjylland - Stutteri Følle Strandgaard:

 

 

 

Klasse 1. 4 års og ældre hopper - Reitpony & New Forest:


Fløj-Reitpony: Kat. nr. 2. Nørlunds Lady Marion e. Boogie Dancer u. Nørlund Lady Godiva  - fremstillet af Tanja og Henrik Gram-Pedersen
- Fik tildelt Bezirksprämie - Hoppen var af så god kvalitet, at hun var blevet udtaget til eliteskuet hvis hun havde stillet til kåringen i juni.


- Kat 3 fik tildelt Bezirksprämie

 

Fløj-New Forest: Kat. 4. Hearts First Lady e. Soldals Briliant u. Blåberghegnets Tyl - fremstillet af Werner Månsson,

- Fik tildelt Bezirksprämie

 

Alle 4 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I

 













Klasse 2. Hoppeføl - Reitpony & Pinto:


Fløj-Reitpony: Kat. 5. Tai Starflight e. Steendieks Darco u. Tai Sulla - fremstillet af Heidi og Esben Haabendal

- Begge føl fik tildelt Fohlenprämie


Fløj-Pinto: Kat. 7. Stardust Fra Lambaek e. Golfino u. Shakira Hoejgaard - fremstillet af Poul Erik Hansen

-Fik tildelt Fohlenprämie

 











Klasse 3. Hingsteføl - Reitpony


Fløj: Kat. 8. DIA Dynamo e. Dinarion u. Amber GM - fremstillet af Kim Simmonsen

-Fik tildelt Fohlenprämie

 











Klasse 4. Hingste til forbesigtigelse: 


Kat. 9. Strandgaards Martinelli e. FS Mr. Right  u. She’s Madonna - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebbrup

 

Kat. 10. EM Diamond Dream e. Diamond Touch u. Lovely Lou Hoejgard - fremstillet af Annie Emily Jørgensen

 

Kat. 11. Strandgaards Mewtation e. FS Mr. Right u. Krones Gazelle - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebbrup

 

Kat. 12. D-Noble e. D-Power AT u. Stratiatella BL - fremstillet af Raimon Joesten

 

- Det var 4 meget forskelligt typer af hingste som var fremstillet til forbesigtigelse. Dommerne syntes rigtig godt om alle 4 hingste, men anbefalingen at se de næste par måneder an for udvikling af styrke hos alle 4, inden valget om at stille dem til kåring i 2021 skal træffes.
















Vores faste fotograf Anja Mogensen var og tage billeder, som kan ses og købes  på www.anjamogensen.dk






En stor tak til vores
Sponsorer:



Kat. 2. Nørlunds Lady Marion - Foto: Sanne Rose
Kat. 4. Hearts First Lady - Foto: Anja Mogensen
Kat. 3 Rålandsgårds Daya - Foto: Anja Mogensen
Kat. 5. Tai Starflight - Foto: Anja Mogensen
Kat. 7. Stardust Fra Lambaek - Foto: Sanne Rose
Kat. 8. DIA Dynamo - Foto: Sanne Rose
Kat. 9. Strandgaards Martinelli - Foto: Sanne Rose
Kat. 10. EM Diamind Dream - Foto: Sanne Rose
Kat. 11. Strandgaards Mewtation - Foto: Sanne Rose
Kat. 12. D-Noble - Foto: Sanne Rose

Resultater fra
August kåring 2020

Sønderjylland - Stutteri Højgård:


Klasse 1. 4 års og ældre hopper - Reitpony & Pinto & New Forest:


Fløj-Reitpony:
Kat. nr. 1. 
Pretty Princess Vrå e. Grandeur N u. Panini Vrå  - fremstillet af Kristiane Dahlmann Kristensen

Fløj-Pinto: Kat. nr. 3. Nituche Hoejgard e. GP Don Chico Hoejgard u. Nikita VIII - fremstillet af Natasja Mundeling
-Kat. 3 blev også annerkendt til Kleines Deutsches Reitpferd

Fløj-New Forest: Kat. nr. 24. Lisa e. Anydale Ron u. Lady - fremstillet af Angelika Ewert-Schulze,

Alle 5 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I










Klasse 2. Hoppeføl - Reitpony & Pinto & New Forest:


Fløj-Reitpony:
Kat. nr. 12.
Lucy Love Hoejgaard e. GP Montedo Hoejgard u. Lutina Hoejgaard  - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

Reservefløj-Reitpony: Kat. nr. 10. Magnolia e. FS Mr. Right u. Pretty Princess Vrå - fremstillet af Kristiane Dahlmann Kristensen

2. Reservefløj-Reitpony: Kat. nr. 15. My Dear Hoejgaard e. Dallmayr K u. Maleika - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

3. Reservefløj-Reitpony: Kat. nr. 18. Gracias Gold Hoejgaard e. D-Gold AT u. Gratia B - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

- 13 ud af 14 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie

Fløj-Pinto: Kat. nr. 19. 
Mary Luxe Hoejgaard e. Movie Star Hoejgaard u. She de Luxe Hoejgard - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

-Fik tildelt Fohlenprämie


Fløj-New Forest: Kat. nr. 25. Lilli e.Skovgårdens Lacoste u. Lisa - fremstillet af Angelika Ewert-Schulze,

-Fik tildelt Fohlenprämie



Klasse 3. Hingsteføl - Reitpony & Pinto


Fløj-Reitpony:
Kat. nr. 21.
Vojumgaards Heartbeat e. Holstein Highlight u. Santa Felica - fremstillet af Anne-Mette og Lars Jespersen Dau

- 1 ud af 2 hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie


Fløj-Pinto: Kat. nr. 23. Hindbærhavens Macchiato e. Movie Star Hoejgaard u. She Fina Hoejgaard - fremstillet af Mette Pedersen



Vores faste fotograf Anja Mogensen var og tage billeder, som kan ses og købes  på www.anjamogensen.dk




Foto: Anja Mogensen

En stor tak til vores
Sponsorer:

Resultater fra
sommerkåring 2020

Sønderjylland - Stutteri Skærgården:


Klasse 1. 3 års hopper - Kleines Deutsches Reitpferd:

Fløj: Kat. nr. 1. Winehouse Lund e. Wolkenstein II u. Lunds Déjà Vu - fremstillet af Charlotte & Søren Christiansen

- Udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt











Klasse 2. 4 års og ældre hopper - Connemara:

Fløj: Kat. nr. 12. Skærgårdens Secret Love e. Marvel Van Graaf Janshof u. Barholts Evita - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske

Reservefløj: Kat. nr. 9. Enghøjs Red Scarlet e. Cosheen Finnegan u. Enghøjs Lovely Lauren - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske

2. Reservefløj: Kat. nr. 3. Cleggan Cherry e. Kippure Columbus u. Black Cherry - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske

- Kat 3 Udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt

- Kat 6 fik tildelt Bezirksprämie

Alle 8 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I


Klasse 3. Hoppeføl - Connemara:

Fløj: Kat. nr. 11. Skærgårdens Easy To Love e.Tullanna Cormack u. Skærgårdens Dream of Love - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske

- Alle 3 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie








Klasse 4. Hingsteføl - Connemara

Fløj: Kat. nr. 11. Skærgårdens Wild To Night e.Tullanna Cormack u. Skærgårdens Do It for Love - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske

Reservefløj: Kat. nr. 11. Skærgårdens Meet Me To Night e. Wirtsmühle Delsney´s u. Skærgårdens Magic Love - fremstillet af Stutteri Skærgården v/ Birgitte Gøtske

- 3 ud af4 hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie



Klasse 5. 4 års og ældre hopper - Reitpony & Kleines Deutsches Reitpferd:

Fløj-Reitpony: Kat. nr. 16. Fagan`s Goldie Collina e. FS Calimero u. Goldie Kasmira - fremstillet af Bente Fagan

- Fik tildelt Bezirksprämie
Begge fremstillede Reitpony hopper opnåede kåring i Stb. I     
                         

Fløj-Kleines Deutsches Reitpferd:

Kat. nr. 18. Bryggergårdens Ginger Ale e. De L´Or u. Bryggergårdens Burberry - fremstillet af Stutteri Bryggergården v./Camilla og Jakob Holm-Nielsen










Klasse 6. Hoppeføl - Reitpony:
Fløj: Kat. nr. 19. Rose´Chevlier e. Bomgaardens De´loyd u. Wenuz af Kongshøj - fremstillet af Gina Jaqueline Nielsen

- Fik tildelt Fohlenprämie.


Klasse 7. Hingsteføl - Pinto

Fløj: Kat. nr. 20. Hindbærhavens. Mi´Canthus e. Movie Star Hoejgaard u. Choco Skilpade - fremstillet af Mette Pedersen

















Midt- og Nordjylland - Stutteri Følle Strandgaard:
Klasse 8. 2 års hopper - Reitpony:

Fløj: Kat. nr. 22. Stillebaekkens Gaby e. Kastanienhof Donnertrommler u. Stillebaekkens Gaya - fremstilet af Stutteri Stillebaekken v/ Peder Kjær

- Begge hopper fik tildelt Prämierung der 2 jährigen Stuten








Klasse 9. 3 års hopper - Reitpony:

Fløj: Kat. nr. 23. Strandgaards Noora e. Dr. Doolittle u. Strandgaards Norma Jean - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup

- Fik tildelt Bezirksprämie

Hoppen opnåede kåring i Stb. I







Klasse 10. 4 års og ældre hopper - Reitpony & Pinto:

Fløj - Reitpony: Kat. nr. 24. Kanaja e. Monarch S u. Khadidsja - fremstilet af Stutteri Stillebaekken v/ Peder Kjær

- Fik tildelt Bezirksprämie


Fløj - Pinto: Kat. nr. 27. Ødegårdens Kasandra e. Don Richo Eliselund u. Kashida Højgård - fremstilet af Poul Thomas Rasmussen

- Fik tildelt Bezirksprämie

- Kat 26 fik tildelt Bezirksprämie
Alle 4 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I











Klasse 11. Hoppeføl - Reitpony:

Fløj: Kat. nr. 29. Fredens Next In Fashion e. FS Numero Uno u. Fyrstinde Feodora - fremstillet af Stutteri Freden

- Fik tildelt Fohlenprämie.








Klasse 12. Hingsteføl - Reitpony:

Fløj: Kat nr. 31. Strandgaards Delaney e. FS Don Juan de Luxe u. She’s Madonna -  fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup

- Begge hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie.





Kat. 1 - Winehouse Lund
Hovedsponsor - BROGAARDEN
Kat. 11 - Skærgårdens Easy To Love
Kat. 16 - Fagan´s Goldie Collina
Kat. 18 - Bryggergårdens Ginger Ale
Hovedsponsor - BROGAARDEN
Kat. 22 - Stillebækkens Gaby
Kat. 23 - Strandgaards Noora
Kat. 24 - Kanaja
Kat. 27 - Ødegårdens Kasandra
Kat 26 - Nadine Ponygaarden
Kat. 29 - Fredens Next In Fashion
Kat. 31 - Strandgaards Delaney

En stor tak til vores
Sponsorer:

Copyright © 2019 Pferdestammbuch Danmark