Fløj: Kat. nr. 2. Nørlunds Fiorella e. Boogie Dancer u. Nørlunds Fabiola - fremstillet af Gina Jaqueline Nielsen
- Fik tildelt Bezirksprämie
- Kat 1 fik tildelt Bezirksprämie Begge hopper opnåede kåring i Stb. I
Klasse 2. 6 års og ældre - Reitpony & Kleines Deutsches Reitpferd
Fløj - Reitpony: Kat. nr. 6. Røgild´s Liana e. Deinhard B u. Fahrisha - fremstillet af Stutteri Melody v/Dorthe og Else Rohmann
Alle 4 hopper opnåede kåring i Stb. I
Fløj - Kleines Deutsches Reitpferd: Kat. nr. 7. Madame Champrix e. Mr. Chapman u. Vendsbjergs Velicity Lass - fremstillet af Gina J. Nielsen
Hoppen opnåede kåring i Stb. I
Klasse 3. Hoppeføl - Reitpony
Fløj: Kat. nr. 9. Lima Melody e. Strandgaards Mangold u. Røgild´s Liana - fremstillet af Stutteri Melody v/Dorthe og Else Rohmann
Reservefløj: Kat. nr. 11. Lady Godiva e. FS Mr. Right u. Madame Champrix - fremstillet af Gina Jaqueline Nielsen
- 4 ud af 4 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie
Klasse 4. Hingsteføl - Reitpony
Fløj: Kat. nr. 13. Dominus Melody e. Dallmayr K u. Con-Way - fremstillet af Stutteri Melody v/Dorthe og Else Rohmann
- 3 ud af 3 hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie
Klasse 5. Hingste til forbesigtigelse
Kat. 16. Mr. Frosty Blue JR e. FS Mr. Right u. Champolina - fremstillet af Stutteri Melody v/Dorthe og Else Rohmann
- Dommerne var meget begejstret for denne hingst og anbefalede at stille den til kåring i 2022
Sønderjylland - Stald Præst:
Klasse 6. 3-5 års - Reitpony & Connemara
Fløj - Reitpony: Kat. nr. 18. Dia Sunshine e. Dinarion u. Amber GM - fremstillet af Michael Bech-Nielsen
Alle 3 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I
Fløj - Connemara: Kat. nr. 20. Carnane Vogue e.I Love You Melody u. Blackforest Vivienne - fremstillet af Stutteri Skærgården v/Familen Gøtske
- Fik tildelt Bezirksprämie
Hoppen opnåede kåring i Stb. I
Klasse 7. 6 års og ældre - Reitpony & American Curly Horse
Fløj - Reitpony: Kat. nr. 22. Nørlunds Bree e. Røgild´s Kidogo u. Nørlunds Bonfire - fremstillet af Mette Pedersen
Reservefløj: Kat. nr. 25. Carletti e. FS Calimero u. Grenache - fremstillet af Stald Præst v/ Mette og Michael Præst Friis
Alle 5 hopper opnåede kåring i Stb. I
Fløj - American Curly Horse: Kat. nr. 26. Golden gaits Onida e. Golden gaits Walking Chaser u. Golden gaits Anhinga - fremstillet af Anna Grønbech Sørensen
Hoppen opnåede kåring i Stb. I
Klasse 8. Hoppeføl - Reitpony
Fløj: Kat. nr. 31. Strandgaards She´s Magic e. FS Mr. Right u. She´s Madonna - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup
Reservefløj: Kat. nr. 28. Rålandsgårds Meadow e. Dinarion u. Rålandsgårds Marceline - fremstillet af Louise von Bonsdorff
Fløj - Reitpony: Kat. nr. 37. Woody Pilekær e. Opbroeks Wicklow u. Stillebækkens Dimona - fremstillet af Stutteri Pilekær v/Anne Mette Rossen
Reservefløj: Kat. nr. 39. Mr. Dreamy e. FS Mr. Right u. Pretty Prinsess Vrå - fremstillet af Kristiane Dahlmann Kristensen
- 3 ud af 7 hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie
Fløj - Pinto: Kat. nr. 40. Hindbærhavens Papageno e. Movie Star Hoejgaard u. She Fina Hoejgaard - fremstillet af Mette Pedersen
Fløj - American Curly Horse : Kat. nr. 41. CF Sleipners Munin e. CF Quarks Sleipner u. Golden gaits Onida - fremstillet af Anna G. Sørensen
- Fik tildelt Fohlenprämie
Vores faste fotograf Anja Mogensen var og tage billeder, som kan ses og købes på www.anjamogensen.dk
En stor tak til vores Sponsorer:
Resultater fra sommerkåring 2021
Sønderjylland - Stutteri Højgård:
Klasse 1. 3-5 års - Reitpony
Fløj: Kat. nr. 25. Grafitti Hoejgaard e. GP Montedo Hoejgard u. Gratia B - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens
- Udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt
Reservefløj: Kat. nr. 21. Lulu Hoejgaard e. Monarch S u. Lutina Hoejgaard - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens
- Udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt
2. Reservefløj: Kat. nr. 23. Nizza e. FS Numero Uno u. Maleika - fremstillet af Annie Emily Jørgensen & Michael Cajus Jørgensen
- Udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt
- Kat 17 fik tildelt Bezirksprämie
Alle 6 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I
Klasse 2. 6 års og ældre - Reitpony
Fløj: Kat. nr. 26. Hoejvangs Sexy Dancer e. Dancer u. Sexy Hexy - fremstillet af Thomas Petersen
Hoppen opnåede kåring i Stb. I
Klasse 3. 3-5 års - Pinto
Fløj: Kat. nr. 27. Kamina Hoejgaard e. GP Montedo Hoejgard u. Kahlua Hoejgaard - fremstillet af Maiken Mols
Hoppen opnåede kåring i Stb. I
Klasse 4. Hoppeføl - American Curly Horse
Fløj: Kat. nr. 28. CF Sleipners Saga e. CF Quarks Sleipner u. CF Trevinos Smilla - fremstillet af Anna Grønbech Sørensen
- Fik tildelt Fohlenprämie
Klasse 5. Hoppeføl - Pinto
Fløj: Kat. nr. 29. EM Starlight e. Movie Star Hoejgaard u. Choco Skilpade - fremstillet af Annie Emily Jørgensen & Michael Cajus Jørgensen
- Fik tildelt Fohlenprämie
Klasse 6. Hoppeføl - Reitpony
Fløj: Kat. 31. Diva Royal Hoejgaard e. Cosmo Royale u. Daina - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens
Reservefløj: Kat. nr. 33. Miss Colorstar Hoejgaard e. Cosmopolitan NRW u. Miss Godina Hoejgaard - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens
- 4 ud af 4 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie
Klasse 6. Hingsteføl - Reitpony
Fløj: Kat. nr. 37. Dallmino Hoejgaard e. Dallmayr K u. Maleika - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens
Reservefløj: Kat. nr. 38. New Fashion Hoejgaard e. Neverland WE u. Die Kleine Ballerina - fremstillet af fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens
- 3 ud af 4 hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie
Midt- og Nordjylland - Stutteri Følle Strandgaard:
Klasse 1. 3-5 års - Reitpony
Fløj: Kat. nr. 1. Sweet Noble e. FS Numero Uno u. Solitary Rose - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup
- Udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt
Reservefløj: Kat. nr. 3. Tai Sia e. Tai Calido u. Tai Sulla - fremstillet af Heidi Haabendal
- Udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt
- Kat 4 Udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt
- Kat 2 fik tildelt Bezirksprämie
- Kat 5 fik tildelt Bezirksprämie
- Kat 6 fik tildelt Bezirksprämie
Alle 6 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I
Klasse 2. 6 års og ældre - Reitpony
Fløj: Kat. nr. 7. Bryggergårdens Burberry e. Stargolds Cream u. Polish Princess - fremstillet af Stutteri Bryggergården v./Camilla og Jakob Holm-Nielsen
Hoppen opnåede kåring i Stb. II
Klasse 3. 3-5 års - Kleines Deutsches Pony
Fløj: Kat. nr. 8. Shamonta Hoejgaard e. GP Montedo Hoejgard u. GP Shalah - fremstillet af Nanna Mariager Jakobsen
- Fik tildelt Bezirksprämie
Hoppen opnåede kåring i Stb. I
Klasse 4. Hoppeføl - Reitpony
Fløj: Kat. nr. 5. Kavsgaard Drama Queen e. Dating AT u. Kavsgaard Queen Edvina - fremstillet af Dorte Svejstrup
Reservefløj: Kat. nr. 11. Strandgaards Naomi e. Dating AT u. Strandgaards Sophisticated - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup
- 4 ud af 5 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie
Klasse 5. Hingsteføl - Reitpony
Fløj: Kat. nr. 15. Thunder FF e. FS Mr. Right u. Gåskær Starlight - fremstillet af Josefine E. Faurschou
- Begge føl fik tildelt Fohlenprämie
En stor tak til vores Sponsorer:
Resultater fra Ekstraordinær Hingstekåring i Danmark