PFERDESTAMMBUCH DANMARK
EN FORENING UNDER
PFERDESTAMMBUCH SCHLESWIG-HOLSTEIN/HAMBURG

Resultater fra
efterårskåring 2019

Midt- og Nordjylland - Stutteri Følle Strandgaard:


Klasse 1. 3 års hopper - Connemare & Reitpony:

Fløj-Connemare: Kat. nr. 1. Skærgårdens Do It For Love e. Wirtsmühle Delaney´s u. Skærgårdens Secret Love - fremstillet af Stutteri Skærgården 
                                - Hoppen
var af så god kvalitet, at hun blev opfordret til at stille igen til næste forår, for at opnå udtagelse til eliteskuet.

Fløj-Reitpony: Kat. nr. 2. Dress Star M e. Dressmann II u. Kiara M - fremstillet af Kim Simonsen











Klasse 2. Hingsteføl :

Fløj: Kat. nr. 7. Dulce de Leche Charm e. Diamond Touch u. Røgilds Dia Charm - fremstillet af Charlotte Berner

Reservefløj: Kat. nr. 6. Dia Dino G.M. e. Dinarion u. Amber G.M. - fremstillet fremstillet af Kim Simonsen

- 4 af 6 fremstillede hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie.











Klasse 3. Hingste til forbesigtigelse:

Kat. nr. 11. Crimzon Camaro by ES e. Tai Calido u. Grazeful Frosted Sazzy ES - fremstillet af Tine Eintzen

- Dommerne syntes godt om ham, men vurdere ham lidt lille pt. Anbefalingen lød på at vente med at fremstille ham til Hingstekåring i 2021. 


Skærgårdens Do It For Love
Dress Star M
Dulce de Leche Charm
Dia Dino G.M.
Crimzon Camaro by ES

Resultater fra
sommerkåring 2019

Tak til vores sponsorer - Brogaarden og Lang & Lang Rideudstyr
Dirch S

Sønderjylland - Stutteri Højgård:


Klasse 1. 3 års hopper - Reitpony & Pinto:

Fløj: Kat. nr. 1. Grafitti Højgård e. GP Montedo Højgård u. Gratia B - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

Kat. nr. 2. Shagaia Højgård e. Golfino u. GP Shalah - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

- Begge hopper fik tildelt Bezirksprämie
Alle 3 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I





Klasse 2. 4 års og ældre hopper - Reitpony & Welsh & American Curly Hors:

Fløj: Kat. nr. 4. Miss Malue Højgård e. GP Montedo Højgård u. Mistery ut Deuten - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

- Udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt



Klasse 3. Hoppeføl:

Fløj: Kat. nr. 9. Gracieux Højgård e. Coer Noble u. Gratia B - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

Kat. nr. 8. Corona Højgård e. Diamantino u. Choco Skildpade - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens 

Kat. nr. 7. Ramilla Højgård e. GP Montedo Højgård u. Raschild´s Indian Prinsess - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

- Alle 3 hoppeføl fik tildelt Fohlenprämie









Klasse 4. Hingsteføl :

Fløj: Kat. nr. 12. Call Me Højgård e. FS Calimero u. Lutina Højgård - fremstiller: Stutteri Højgård v/Per Karstens

Reservefløj: Kat. nr. 14. Moody Blue Højgård e. GP Montedo Højgård u. GP Shalah - fremstillet af Stutteri Højgård v/Per Karstens

- Begge hingsteføl fik tildelt Fohlenprämie







Midt- og Nordjylland - Stutteri Følle Strandgaard:
Klasse 5. 2 års hopper:

Fløj: Kat. nr. 15. Stillebaekkens Daisy e. Monarch S u. Stillebaekkens Daytona
                                             - fremstilet af Stutteri Stillebaekken v/ Peder Kjær

- Tildelt Prämierung der 2 jährigen Stuten



Klasse 6. 3 års hopper:

Fløj: Kat. nr. 17. Strandgaards Sophisticated e. Dance Star AT u. Scarlett - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup

Kat. nr. 16. Strandgaards She´s Mine e. Movie Star u. Stratiatella BL - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup

- Begge hopper er udtaget til Eliteskuet i Pardenstedt

Kat. nr. 18. Sheba S V e. Variete Ecetera u. Savannah - fremstillet af Christina og Carsten Tretow- Loof Sørensen

- Fik tildelt Bezirksprämie
Alle 3 fremstillede hopper opnåede kåring i Stb. I






Klasse 7. Hoppeføl:

Fløj: Strandgaards She´s The One e. FS Numero Uno u. She´s Madonna
            - fremstillet af Stutteri Følle Strandgaard v/Marie Louise Ebdrup

- Fik tildelt Fohlenprämie.






Klasse 8. Hingsteføl:

Fløj: Kat nr. 29. Dirch S e. Dinarion u. Prinsesse Mirabelle M - fremstilet af Stutteri Stillebaekken v/ Peder Kjær

- Fik tildelt Fohlenprämie.

Shagaia Højgård
Miss Malue Højgård
Gracieux Højgård
Corona Højgård
Ramilla Højgård
Call Me Højgård
Moody Blue Højgård
Stillebaekkens Daisy
Strandgaards Sophisticated
Strandgaards She´s Mine
Strandgaards She´s The One

En stor tak til vores
Sponsorer:

Copyright © 2019 Pferdestammbuch Danmark